• By Emine Şenli
 • / Aralık 26, 2019
 • / SEO

Bu yazımızda sizlere SEO  Title – Description Optimizasyonu Nedir Nasıl Oluşturulur ? hakkında bilgi vereceğiz. Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO (Search Engine Optimization) , sitenizin arama motorlarında en üst sıralara çıkmasını sağlayan ve kullanıcıların daha çok erişebileceği konuma getirmeyi hedefleyen çalışmalar topluluğudur.

SEO Title Optimizasyonu Nedir ?

Meta title diğer adıyla meta başlık etiketi, anahtar kelime optimizasyonunda önemli yere sahip olan ve arama motorlarında sayfanızın ne ile ilgili bilgi verdiğini anlayabilmesi açısından çok önemlidir. Sitenizin Google arama sonuçlarında ziyaretçilerin karşısına çıktığında SEO Title alanı, Ziyaretçilerin ilk baktığında aradığı ve hedeflediği şeyi direkt olarak bulmasını ve onlardaki ilk izlenimi belirler.

Ziyaretçilerin çoğu sitenizin anahtar kelimesini içeren title kısmına bakarak ziyaret eder. Dolayısıyla title alanı sitenizin anahtar kelimesini içermeli, güzel ve ilgi çekici kelimeler barındırmalıdır. Title alanınızın ilgi çekici olması, kullanıcıların sitenizi arama sonuçlarında görünce ziyaret etmesine neden olan etkenlerin belki de en önemlisidir. Slogan şeklinde olan başlığınız ne kadar ilgi çekici olursa sitenize gelen ziyaretçi sayısı da o kadar artacaktır. Fakat anahtar kelimenizin SPAM içerikli olmamasına dikkat etmelisiniz.

SEO Uyumlu Title Nasıl Oluşturulur ?

Seo uyumlu title alanı yazarken dikkat etmeniz gereken etmenler:

 1. Title Uzunluğu: Title alanı oluştururken kullanılan ilk 60 karakter Seo açısından önemlidir. Kesin bir karakter limiti yoktur. Fakat ideal bir title alanı, boşluklar da dahil olmak üzere 50-60 karakter arası olmalıdır. Fazla olduğu takdirde arama sonuçlarında devamını “…” şeklinde gösterilmekte ve tavsiye edilmemektedir. Title alanının anahtar kelime içermesi, ilgi çekici ve amacına uygun olması gerekmektedir.
 2. Anahtar Kelimenin Kullanımı: Title alanını oluştururken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise anahtar sözcük kullanımıdır. İlk 60 karakterde mutlaka hedeflenen anahtar kelime yer almalıdır. Ancak anahtar kelimenin fazla kullanılması da doğru değildir ve tavsiye de edilmemektedir.
 3. Title’nin Özgün Olması: Title kısmının da içeriklerde de olduğu gibi özgün olması gerekmektedir. Kopya bir title kullanarak web sitenizi yükseltmeye çalışmak yanlış bir seçim olacaktır. Kopya bir title kullanımı web sitenizi daha da aşağılarda görünmesine neden olabilir.
 4. Title’nin Anlaşılır Olması: Title alanı Google arama sonuçlarında görüneceği için ziyaretçilerin ilgisini çekmeli, kolay anlayabilmesi açısında sade ve anlaşılır bir dil kullanılmasına özen gösterilmelidir.
 5. En Doğru Title Ayracı: Title alanındaki kelimeleri birbirinden ayırmak için en çok tercih edilen noktalama işaretleri “-” ya da “|” dir. Title ayracı seçerken anlamsız olmamasına dikkat etmenizde fayda var.

SEO Description Optimizasyonu Nedir ?

Meta Description, meta title alanında da olduğu gibi seo açısından çok önemlidir. Google arama sonuçlarında web sayfanız hakkında kısa, özet şeklinde bilgi veren ve ziyaretçilerin de görebildiği alandır. Ziyaretçilerin web sayfanıza tıklayıp tıklamaması üzerinde meta title alanından sonra en önemli olan ikinci kısım ise Descrption’dur. HTML etiketinin <head> </head> taglari arasında yer alır. Kullanımı şu şekildedir;

<meta name=”description” content=”sayfa açıklaması”/>

Açıklama alanında kullanıcıların ilgisini çeken bir sloganın ve yazının olması sayfanızın tıklanma yüzdesini arttıracaktır ve böylece sitenize ziyaretçi artışı sağlayacaktır. Sayfa hakkında bilgi verilmesi ve ziyaretçilerin aradığını bulabilmesini sağlayan kelimelere veya cümlelere de yer verilirse kullanıcılar öncelikli olarak sizin sitenize uğrayacaktır. Ama arama motorları için değil kullanıcıları bilgilendirecek şekilde, işe yarar olmasına özen göstermenizde fayda var. SEO Title – Description Optimizasyonu Nedir Nasıl Oluşturulur ?

SEO Uyumlu Description Nasıl Oluşturulur ?

Seo uyumlu  description alanı yazarken dikkat edilmesi gerek en önemli etmenler:

 1. Anahtar Kelimenin Kullanımı: Seo uyumlu Meta Description alanı yazmak istiyorsanız, yazınızda title alanında da olduğu gibi hedeflenen anahtar kelimenize yer vermelisiniz. Anahtar kelimenin yoğun kullanılması da yanlıştır. İdeal olan 2 ya da 3 kere kullanılmasıdır. Fazla kullanıldığı takdirde Google onu SPAM olarak algılayabilir. Anahtar kelimeler, description alanında kalın (bold) olarak gözükecektir.
 2. Description Uzunluğu: Açıklama herhangi bir uzunlukta olabilir. Fakat kullanıcıların yararlanabileceği ve aradığını bulabileceği uzunlukta olması daha mantıklı olacaktır. Google’nin istediği ve de SEO uyumlu olan ideal uzunluk boşluk ve noktalama işaretleri de dahil olmak üzere 300’dür. Uzun olması durumunda yazının tamamı gösterilmeyip fazla olan kısmı kesilecektir.
 3. İçeriğinin Özgün olması: Yazının bilgilendirici ve özgün olması ziyaretçiler tarafından ilgi görecek, kopya veya uygunsuz içerik olduğu takdirde kullanıcılar tarafından tercih edilmeyebilir. Bu da tıklanma sayısının yüzdesini düşürecektir. Her sayfa için özgün descriptionlar yazmalısınız ki Google onu kopya olarak algılayıp, değerlendirmesin.
 4. Rich Snippet Kullanımı: shema.org dan yararlanarak kullanıcı yorumu gibi özellikler ekleyerek kullanıcıların siteye güvenebilirliklerini arttırabilir ve fark yaratabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir