• By Hakan Yalçın
  • / Aralık 3, 2019
  • / SEO

Yapay zeka ve yeşil enerji çevremizi değiştiriyor ve internet yaklaşık 5 milyar kullanıcıyı zorluyor. Bu gezegenin nüfusunun yarısından fazlası.Pek çok internet kullanıcısı ile, arama motorlarındaki en üst noktaların önümüzdeki yıl daha rekabetçi olacağı açıktır. Ve hızlı teknolojik evrim sayesinde, arama motorları daha akıllı hale gelecektir. Hem de Çok daha akıllı…

 

2020’de Blog yazarken dikkat etmeniz gereken en önemli 11 sıralama faktörü;

 

1. Backlink hala önemli olacak

Evet, geri bağlantılar hala yaygın bir sıralama faktörü olacak. URL’lerinize gelen backlinklerin sayısı sonsuza dek Google için bir otorite işareti olacaktır, bu nedenle backlink planlamanızı şimdiden kaliteli bir şekilde oluşturun.

2. Görüntü boyutları ve mobil uyumluluk

Büyük resim dosyaları SEO için kötü bir olaydır. Blogunuza stok görüntüleri yüklerseniz, onları önce TinyJPG gibi bir sıkıştırma aracıyla çalıştırarak gerekli optimizasyonları sağlayın.

Web trafiğinin yüzde 70’inden fazlası mobil cihazlarda gerçekleşiyor. Bu 2020 yılında artacaktır. Görüntülerin mobil ekranlar için kolayca yüklendiğinden emin olun veya daha düşük ziyaretçi tehlikesiyle yüzleşmeye hazır olun .

3. Site mimarisi

Web sitesi Etkili içerik ve internal link(iç linleme)  stratejileri, yalnızca sitenizi gezen insanlar için değil, her zaman ve her durumda önem arz etmektedir.

Şimdiye kadar hepinizin bildiğinden emin olduğum gibi, Google tarayıcısı bağlantılar arasında gezinir. Anahtar sayfalara daha fazla SEO DESTEĞİ vermek için, bu sayfaların hemen bulunmaları gerekir.Bir tarayıcının üç bağlantı veya daha fazlasını takip etmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Tam olarak bu nokta da , sitenizde içerik alaka düzeyi oluşturmak için belirli konuları birbiriyle bağlamanız gerekir. HubSpot’un konu kümesi yöntemi bu konuyu gayet iyi bir şekilde açıklıyor;

Video

Web sitenizin mantığı ve hepsini birbirine nasıl bağladığınız 2020’de büyük bir rol oynayacaktır.

4. Ülke kodu TLD

Ülke kodu, 2020’de bu SERP’leri yükseltmede büyük bir rol oynayacaktır. Kısacası,  ‘örnek.fr’ (Fransız şirketleri için) veya  ‘örnek.tr’ (türk şirketleri için) etki alanına sahip olmak local pazarlar için Google’da daha yüksek endekslemenize yardımcı olur.

Yurtiçinde iş hacmine sahip bir şirketseniz ve küreselleşmeye niyetiniz yoksa, ‘.com’un adresini yerelleştirilmiş bir ülke kodu olan TLD’ye yönlendirmeyi düşünün.

5. Resim alt metni

Bu uzun zamandan etkili bir faktör olmuştur, ancak yazılı içeriklerden uzaklaşmaya başladığımızda ve daha fazla görsel içerik üretmeye başladığımızda, bir görsel içeriklerinin etrafında daha fazla bilgi sağlamak için yazılı içerik üretmek bizim için daha fazla iş ve yoğunlaşma olacaktır. Bu uğraşın karşılığı ise çok daha olumlu olacağına şüphe yoktur.

Google’da bir Webmaster Trendleri Analisti olan Jon Mueller :

“ Resimlerin etrafına daha fazla içerik eklemek, arama sonuçların da sitenize daha yüksek kalitede trafik çekmesine neden olacak ve çok daha kullanışlı olacaktır. Resimlerinizin ve sitenizin Google Görseller için optimize edildiğinden emin olmalısınız.Böylelikle  google kullanıcıları bir konuyla ilgili araştırma yaptıklarında  ziyarteçilerinizi arttırabilir ve onların keşif faaliyetlerinde karşılarına çıkabilirsiniz. ”

6. Kaliteli İçerik Krallığınızı ve tahtınızı korur.

Google’ın SEO Başlangıç ​​Rehberine göre:

“ Yüksek kaliteli içerik oluşturmak için;  zaman, çaba, uzmanlık ve yetenek / beceri kavramlara ihtiyacınız vardır. İçerikler  doğru bilgi içermeli, net ve anlaşılır  bir şekilde yazılmalı ve kapsamlı olmalıdır. ”

“Kullanıcılar, içeriklere baktıkları zaman iyi ve kaliteli içeriği tanırlar  ve muhtemelen diğer kullanıcıları da kaliteli içeriklere  yönlendirmek isteyecekler ve bu içerikleri tavsiye edeceklerdir. “- Google SEO Desteği

7. Taze olan her zaman daha iyidir.

2010 yılında Google, Google algoritma tarihindeki en büyük güncellemelerden biri olan Kafein güncellemesini başlattı.  Kafein güncellemesi ile içeriklerin başarısı güncellenmelerine bağlı kılındı ve 2020’de (şimdi on yıl sonra), yapmanız gereken:

İçeriğinizi güncel tutun

Sürekli olarak optimize edin

Sürekli olarak okuyucularınız için yeni bilgiler ve özellikler ekleyin.

Yalnızca yayınlanan ve tek başına bırakılan içerikler sıralamada yerinde sayar ve bir süre sonra değer kaybeder. Rekabete ayak uydurmalısınız.

 

8. İçerik birleştirme

Bu o kadar da önemli bir faktör değil, ancak Google’da hızlı bir başarı elde etmek istiyorsanız ve büyük bir blogunuz varsa, içeriğinizi birleştirmeyi düşünün..

Bu konudan bahsetmiş olduk , çünkü içerik birleştirme durumu tazelik faktörüne bağlı. Bu nedenle kısa tutmak için; sitenizde yayınlanmış iki blog yazınız varsa ve her ikisi de aynı anahtar kelimelerini hedefliyorsa, blog yayınlarınızı birleştirmeyi düşünün. Bunu, daha küçük dizinlenmiş parçaya 301 yönlendirmesini kural uygulayarak veya uygulayarak yapabilirsiniz.

Google, kullanıcılara maksimum seçenek sunmak için arama motorlarında farklı ve çeşitli domainler sunmak istiyor. 2020’de, domain adınız  bir anahtar kelimeyle birden fazla kez ilk 20’de yer almayacak.

9. Sesli arama

“Okay Google “, “Alexa “, “ Hey Siri”, “Hey Cortana”  günümüzde evlerde sıkça kullanılan komutlardır. 2020 yılı ve sonrasında, Google’daki aramaların yüzde 50’sinin sesli komutlar olacağı tahmin ediliyor.

Evet  sesli arama teknolojisi hala başlangıç ​​aşamasında olabilir. Ancak, rekabette öne geçmek istiyorsanız, sesli arama optimizasyonu yaparak gelecek yıla girmek büyük bir öncelik olmalıdır.

10.Video

Ses gibi, video da olaya dahil olmaya fazlasıyla başladı.2018’nin sonundan itibaren video, Google’daki belirli snippet noktalarında görünmeye başladı.Bugün, birçok şirket, daha geniş içerikli pazarlama planlarının bir parçası olarak bir video stratejisini içerik stratejileriyle birleştiriyor. Gelecek yıl, içeriklerinizi video stratejisiyle birleştirerek video snippet özelliği kazandırmanız gerekiyor.

11.Daha fazla değer ver

2020’de Google’da daha üst sıralarda yer almak istiyorsanız, yapabileceğiniz en büyük şey potansiyellerinize daha fazla değer vermektir. Bugün internette çok fazla gürültü var ve Google’ın algoritmaları daha akıllı hale geldiğinde, hangi içeriğin çöp olduğunu ve gerçekte kullanıcılara neyin değer sağladığını daha iyi anlayacağız.

Sitenizde ne tür bir içeriğin işe yaradığını ve hangi içeriğin işe yaramadığını öğrenmek için, katılım ölçütlerinizi inceleyin. Hemen çıkma oranları, sayfa başına ücretler ve ziyaretçilerin oturum süresi, Google’a içeriğinizin arama yapanlar için yararlı bir şey olup olmadığını gösterir.

Yararlı olun, değerli olun ve daima okuyucuyu düşünün. Sadece o zaman Google denetleyicileri tarafından 1 numara olmaya layık görüleceksiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir