• By Hakan Yalçın
  • / Kasım 28, 2019
  • / SEO

Her işletme için en önemli mücadele artık dijital pazarda etkili hale gelerek işlerini ve kazançlarını büyütmektir. Firmalar bu konu da kendi ürünlerinin ve servislerinin tercih edilmesini sağlamak için dijital platformlarına daha fazla organik ziyaretçi çekme yarışına girmişlerdir. Bu ziyaretçilerin reklamsız ve daha az maliyetli ve kalıcı olması  organik trafiğimi nasıl artırabilirim ? sorusuna daha da önem kazandırmaktadır.

İşte sizin için bir araya getirdiğimiz 10 etkili ip ucu..

1. Web sayfanızı arama motoruna göre değil ,okuyucu veya ziyaretçilerinize göre optimize edin !

hedef kitlenizin özelliklerini daha iyi ortaya koyarak, müşterilerinize yönelik içerik çalışmaları yapın. Böylece doğru hedefleme yapmış olacak ve ziyaretçilerinize göre özelleştirilmiş kaliteli içerikler üreteceksiniz. Bu da sonuç olarak organik trarfiğinizin artmasına sebep olacak.

Ziyaretçilerinizin sizinle iletişim kurarken ifade ettikleri kelimeler çok önemlidir. Bunlar arama motorlarında karşınıza çıkan anahtar kelime öbeklerinden daha önemli ve kesinlikle optimizasyonu yapılması gereken ifadelerdir.

Ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarına doğru çözümler üretmek , Seo çalışmalarınızın kalitesini artıracaktır.


2. Düzenli Blog oluşturma

organik site trafiğinizi artırmanın belki de en etkili yoludur. Web sitenizin izin verdiğinden daha derin ve geniş bir alanda müşterilerinizin ihtiyaçlarını içeren kaliteli içerik oluşturmanızı sağlar. Sektörünüzün ihtiyaçlarına göre oluşturulmuş, kişiye özel, optimize edilmiş geniş bir içerik kataloğuna sahip olmanıza imkan sağlar. Ancak, kalitesiz, spam içerikli veya ucuz içerik diye tabir ettiğimiz basit içerikler yarardan çok zarar verebilir. Zayıf ve kalitesiz içerikten kesinlikle kaçının.

3. Bloglarda izler bırakın

Özellikle alanınızla alalkalı forum ve bloglarda insanların merak ettikleri konulara etkili cevaplar verebilirsiniz. Yorumlarınızın kaliteli olması insanların ilgisini çekmesine sebep olacaktır. Aynı zamanda bu alanlarda dijital platformunuzun adını geçirmek veya da link bırakmak size organik trafik sağlayacaktır.

4. Uzun kuyruk anahtar kelimeler kullanın

Sadece pazarınızdaki en çok aranan anahtar kelimelerle devam etmeyin. En çok aranan anahtar kelimeleri içeren , ürününüze veya hizmetinize daha özel daha uzun anahtar kelimeler kullanın. Zamanla, Google ve diğer arama motorları web sitenizi veya blogunuzu belirli bir konu için hedef olarak tanımlayacak ve bu da arama sıralamalarındaki indexlenen içeriğinizi artıracak ve içerikleriniz aynı zamanda üst sıralara çıkarak ideal müşterilerinizin sizi bulmasına yardımcı olacaktır.

Unutmayın: Google’da sıralama, belirli özel bir konu için bir etki alanına sahip olmakla ilgilidir. Örneğin, Bu blog yazısı ORGANİK TRAFİĞİ ARTTIRMAK üzerine bilgi edinmek isteyen insanları hedeflemektedir. SEO ile ilgili her anahtar kelimeyi hedeflemiyoruz.

5. Meta alanlarınızı Sade ve Etkili hale getirin

Meta başlık, URL ve açıklama, optimize edilmiş bir web sayfası veya blog yazısı için üç ana bileşendir.Meta alanları basit fakat etkili bir göreve sahiptir. Aslında, sayfadaki tüm SEO faktörlerinin doğru olması önemlidir, ancak meta açıklamaları ve meta verileri Google’a tam olarak neden bahsettiğinizi anlatabileceğiniz alanlardır.

Sayfalarımızı optimize etmemize yardımcı olmak için WordPress için Yoast SEO eklentisi, HubSpot’s SEO araçları ve Ahrefs dahil olmak üzere çok sayıda araç kullanıyoruz. Ancak, yalnızca bir eklenti yüklemek yeterli değildir, farklı araçları kullanarak  sırayla her sayfada tüm seo faktörleri üzerinde çalışmanız gerekir.

6. İstikrarlı ve devamlı olarak  kaliteli içerik oluşturun

Mümkün olduğunca sık yazmaya ve yayınlamaya çalışın, ancak kalitenin bedeli yoktur! Daha kaliteli içerik – düşünce liderliği makaleleri ve blog gönderileri de dahil olmak üzere – web sitenizde veya blogunuzda, organik trafikte ziyaretçı kazanmak için daha fazla fırsat yaratırsınız.

7. İç linkleme(internal link) kullanın

İyi bir arka içerik kataloğu oluşturduktan sonra, bloglara ve web sitenize bağlantı vererek, ziyaretçileri daha alakalı içeriğe yönlendirin. Bu, web sitenizdeki ziyaretçileri daha uzun süre tutabilir ve bu da arama sıralamanızı artırmanıza yardımcı olur.

HubSpot bu sürece “Konu Kümelemesi” diyor. burada konu kümelemeyle ilgili bu kısa videoyu izlemenizi öneririz:

8. Gelen linkleri(backlink) teşvik edin

Google, özellikle diğer güvenilir sitelerden gelen bağlantıları olan sitelere öncelik verir. Müşterilerinizi, arkadaşlarınızı, aile üyelerinizi, ortakları, tedarikçileri, sektörel bağlantılarınızı ve blogcuları sitenize bağlamaya teşvik edin.

Ne kadar fazla gelen bağlantıya sahipseniz, siteniz o kadar yüksek olacaktır çünkü oldukça basit bir şekilde arama motorları nezdinde otoriter hale gelir.

Ancak dikkat: Düşük itibarlı sitelerden gelen spamlı bağlantılar Google’ı kandırmaya çalışabilir. Bazı bağlantılar aslında SEO’nuza zarar verebilir.

9. Kendi borunuzu öttürün.

İçeriğinize kendi bloğunuz, facebook, twiitter, linkedin gibi sosyal medya araçlarında paylaşın ve link verin. Nekadar çok insan içeriğinizle ilgilenir ve bağlantılarınızı tıklarsa Google açısından içeriniğiz okadar güçlü otoriteye sahip olacaktır.

10. Sonuçları optimize etmek için veri ve ölçümleri kullanın

Sitenizi ve blogunuzu ziyaret edenleri izlemek için Google Analytics ve benzeri araçları kullanın. Ziyaretçilerinizin Nereden geldiklerini ve hangi anahtar kelimeleri aradıklarını görebilmeniz, içeriğinizde ince ayar yapmanızı sağlar.

Sonuçta, organik site trafiğini artırmak için müşterilerinize kaliteli tavsiye, bilgi ve görüşlerinizi aktarmanız gerekmektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir