• By Hakan Yalçın
  • / Aralık 12, 2019
  • / SEO

Arama motoru optimizasyonu, İnternet ortamında hizmet veren işletmenin başarısı için önemlidir. Her web uzmanı ve internet ortamında hizmet veren işletme yöneticisi SEO’nun ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve tüm web sitesi türleri için üretebileceği trafik potansiyelini anlamalıdır.

SEO NEDİR?

SEO Arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Organik sonuçlarda daha üst sıralarda yer alabilmek için tüm web sitesi optimizasyonu işlerini kapsamaktadır.

Bir web sitesinin kaliteli olmasının en güzel yolu; kullanıcı dostu olması , daha hızlı olması ve site içinde daha kolay gezinme sağlamaktan geçmektedir.

SEO, tüm sürecin bir dizi kurala (veya kılavuzlara),  aşamaya ve bir dizi denetime sahip olmasını içeren eksiksiz bir çerçeve olarak düşünülebilir.

SEO neden önemlidir?

Günümüzün rekabetçi pazarında, SEO pazarlaması her zamankinden daha önemlidir.

Arama motorları, günlük olarak milyonlarca kullanıcıya, sorularının cevaplarını veya sorunlarının çözümünü arayanlar için hizmet vermektedir.

Bir web siteniz, blogunuz veya çevrimiçi mağazanız varsa SEO, arama motorlarından ücretsiz trafik almanıza yardımcı olabilir.

Arama motoru optimizasyonu önemlidir ,çünkü:

  • Arama motoru kullanıcılarının çoğunluğunun (% 65’ten fazla )arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERPS) en iyi 5 öneriden birini tıklaması daha olasıdır. Bundan yararlanmak ve web sitenize veya müşterilerinize çevrimiçi mağazanızdan ziyaretçi kazanmak için web sitenizin en üst konumlardan birinde görünmesi gerekir.
  • SEO sadece arama motorları ile ilgili değildir, aynı zamanda iyi SEO uygulamaları kullanıcı deneyimini ve bir web sitesinin kullanılabilirliğini arttırır.
  • Kullanıcılar, arama motorlarına güvenir ve kullanıcının aradığı anahtar kelimeler için en üst sıralarda yer alır, web sitesinin güvenini arttırır.
  • SEO web sitenizin sosyal tanıtım için iyidir. Web sitenizi Google’da veya Yahoo’da arayarak bulanların, Facebook, Twitter veya diğer sosyal medya kanallarını kullanması ve buralarda tanıtımınıza katkı sağlamaları daha olasıdır.
  • SEO, büyük bir web sitesinin düzgün çalışması için önemlidir. Birden fazla yazarı olan web siteleri, SEO’dan doğrudan ve dolaylı olarak faydalanabilir. Doğrudan yararı, arama motoru trafiğindeki bir artıştır. Dolaylı yararı ise sitede içerik yayınlamadan önce yazarların uymaları gereken ortak kontrol maddeleri de belirlenmiş olacaktır.
  • SEO, büyük bir web sitesinin düzgün çalışması için önemlidir. Birden fazla yazarı olan web siteleri, SEO’dan doğrudan ve dolaylı olarak faydalanabilir. Doğrudan yararı, arama motoru trafiğindeki bir artıştır. Dolaylı yararı ise sitede içerik yayınlamadan önce yazarların uymaları gereken ortak kontrol maddeleri de belirlenmiş olacaktır.
  • SEO sizi rekabetin önüne koyabilir. İki web sitesi aynı şeyi satıyorsa, arama motoru için optimize edilmiş web sitesinin daha fazla müşteriye sahip olma ve daha fazla satış yapma olasılığı daha yüksektir. 

Yeni başlayanlar için SEO’ya Giriş

SEO’ya yeni başlayanlar için yukarıdaki tanım karmaşık gelebilir.

Daha basit bir ifadeyle, Arama Motoru Optimizasyonu, web sitenizi, Google, Yahoo, Bing veya diğer arama motorlarının arama sonuçlarında üst sıralara daha yakın görünecek şekilde geliştirmenin bir yoludur.

Google’da bir arama yaptığınızda, geri dönen sonuçların görüntülenme sırası, karmaşık algoritmalara dayanır.

Bu algoritmalar (arama motoru sıralama faktörleri olarak da bilinir), hangi web sayfasının ilk sırada, ikinci sırada vb. Gösterileceğine karar vermeden önce bir dizi faktörü dikkate alır.

Web sitenizi arama motorları için optimize etmek, optimize edilmemiş sitelere göre avantaj sağlar ve daha üst sıralara çıkma şansınızı artırırsınız.

 

Arama Motoru Optimizasyonu sürecinin ana aşamaları nelerdir?

Yukarıda belirttiğim gibi, SEO statik bir süreç değil, kurallar ve süreçler içeren bir çerçevedir.

Basit olması için, SEO 3 ana tipe ayrılabilir:

Seo nedir, seonun bileşenleri

Teknik SEO: Teknik SEO ile arama motorlarının web sitenizi herhangi bir sorun olmadan taramasını ve indexlemesini  sağlayabilirsiniz.

On-Page SEO: Sitenize ve içeriğinde arama motoru dostu yapmak için içerik kuralları.

Off-Page SEO: Arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması için web sitenizi veya blogunuzu tanıtmanın yolları.

Teknik SEO

SEO sürecindeki ilk aşamaya teknik SEO denir. Adından da anlaşılacağı gibi, teknik SEO bir web sitesinin içeriği ile veya web sitesi tanıtım yöntemleri ile ilgilenmez.

Arama motoru tarayıcılarının işini kolaylaştırmak için yapılandırmanız gereken ayarlar teknik seo kapsamına girmektedir. Genellikle, teknik SEO’nuzu doğru bir şekilde yaparsanız bu tarz konularla tekrar uğraşmanıza gerek kalmaz.

Öte yandan, tarayıcı ve indexleme ile ilgili sorunlarınız varsa, sıralamalarınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

On- Page SEO

İkinci aşama On-Page SEO. On-Page SEO, öncelikle bir sayfada bulunan içerik ve diğer unsurlarıyla ilgilenir.

Teknik ve Off-Page SEO’dan farklı olarak, sayfadaki SEO’nun ana odağı olan içeriğinizin anlamını ve içeriğini anlayabilmeleri için arama motoru tarayıcılarına yeterli sinyal sağlamaktır.

Bu aşamada web sitesi yapısı, SEO anahtar kelimeleri, başlık optimizasyonları, başlıklar, iç linkler, Görsel SEO, yapılandırılmış veri işaretlemesi ve arama motorlarına doğru sinyalleri gönderebilecek diğer tekniklerle ilgileneceksiniz.

Off-Page SEO

Üçüncü aşama Off-Page SEO.

Web sitenize (yerinde SEO) yapabileceğiniz değişikliklerin yanı sıra, SERP’lerde daha üst sıralarda yer alması için web sitenizin sıralamadaki konumunu iyileştirmenin diğer bir yolu da site dışı SEO tekniklerini kullanmaktır.

Site dışı SEO genellikle link inşası olarak bilinir, ancak web sitesi tanıtımı terimini kullanmayı tercih ederim, çünkü bir web sitesini tanıtmanın doğru  yolu, link inşaasından çok daha fazla yöntem ve teknik içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir